Що обов'язково треба знати при установці УЗО і пристрої заземлення в квартирі або приватному будинку

Увага!

Треба знаті при установці УЗОНе потрібно використовувати ПЗВ або дифавтомати з електронним управлінням, наприклад дифавтомати ІЕК АД 12, ІЕК АД 14, при обриві фазного або нейтрального провідника харчування електронної схеми управління знеструмлюється і діфзащіта перестає працювати. Є діфреле з електронною схемою управління в яких при пропажі живлення відбувається відключення споживача на подобі пускача. Для підключення споживача після відновлення живлення потрібно вручну включити цей тип діфреле. Цей тип діфреле можна використовувати для живлення електроприладів де небезпечна повторна подача напруги після зникнення напруги.

З неправильно зробленим заземленням може бути небезпечніше ніж без заземлення!

Заземлювати без ПЗВ або занулення заборонено!

Увага!

Не підключайте клеми "земля" розеток і електроприладів захищених тільки автоматами, які захищають тільки проводку від короткого замикання в ланцюзі фаза-нейтраль і фаза-фаза, до природного, штучного і особливо саморобному заземленню. Ви піддаєте себе і оточуючих на смертельну небезпеку. Автомати спрацьовують тільки від струмів у багато разів перевищують номінал автомата. Природне, штучне і особливо саморобний заземлення в переважній більшості випадків має опір, який не може створити таких струмів і відповідно виробити захисне відключення автоматів в плині нормованих безпекою 0,4 секунди.

Наприклад якщо заземлення нейтралі на підстанції, згідно правил, буде 4 Ома, з урахуванням повторних заземлень і Ваше заземлення теж буде 4 Ома і в одному з електроприладів відбудеться пробій то на всіх заземлених корпусах електроприладів підключених до заземлення, через захисні заземлювальні провідники, з'явиться небезпечний потенціал 110 вольт. Якщо опір Вашого заземлення буде більше ніж 4 Ома небезпечна напруга на корпусах електроприладів буде ще більше.

Наприклад, у широко розповсюдженого автомата з характеристикою С на 16 ампер струм для забезпечення безпечного часу захисного відключення 0,4 секунди повинен перевищувати номінал автомата в 5-10 разів, тобто для впевненого відключення за 0,4 секунди струм проходить через автомат повинен бути не менше 160 ампер.

Якщо опір на подстаніі і місцевого заземлення бедет 4 Ома то струм при однофазному короткому замиканні на заземлення через цей автомат буде I = V / R, 220 вольт / (4 Ом заземлення підстанції + 4 Ом місцевого заземлення) = 27,5 ампера, це без урахування опору самої лінії. Якщо їх врахувати те ток вийде ще менше. Автомат С16 від струму 27,5 А за 0,4 секунди не відключиться, відключення відбудеться приблизно через 40-180 секунд від теплового захисту автомата перевантаженні. Всі ці 40-180 секунд на струмопровідних корпусах електроприладів і інших електрично з'єднаних предметах буде хоч і менший ніж 220 вольт але небезпечний потенціал. Так само всі ці 40-180 секунд проводка повинна витримувати струм 27,5 А, щоб не сталося пожежі.

Досягти опору заземлення навіть 4 Ома трьома штирями, особливо вбитих у вигляді трикутника, вельми проблематично.

Тепер порахуємо яке загальний опір заземлень повинно бути, щоб через автомат С16 потік струм струм короткого замикання 160 ампер і автомат відключився за 0,4 секунди. R = V / A, 220 вольт / 160 ампер = 1.375 Ом, досягти такого сумарного опору на підстанції й місцевому заземленні не завжди вдається навіть проффесионалам з досвідом і приладами. Автомати С25, С32, С40 і т. д. взагалі не спрацюють при сумарному опорі заземлень 8 Ом на підстанції й місцевого.

Увага!

Не підключайте висновок "земля" розеток, електроприладів, металеві корпуси електроприладів до труб і стороннім струмопровідних предметів будівлі.

При пробої на корпус в електроприладі з'єднаного з трубопроводом або іншим стороннім струмопровідним предметом автомати з багатьох причин можуть не спрацювати. Під напругою мережі виявляться всі електрично з'єднані струмопровідні предмети, у тому числі в сусідніх квартирах і будинках. У підсумку неминуче масове смертельно небезпечне ураження електричним струмом і небезпека виникнення пожеж!

У будь-який момент заземлення, занулення труба може перестати бути такою, наприклад при ремонті труб або в місці різьбових з'єднань через корозію. Зараз все більше використовуються пластикові труби, тому труби не можуть бути природним заземленням, тим більше захисним провідником.

Деякі некомпетентні публікації, в тому числі і на сайтах компаній мають ліцензію на електромонтажні роботи рекомендують таку смертельно небезпечну і кримінально відповідальну псевдо захист як використання труб в якості природного заземлення чи занулення, а решту переважна більшість публікацій це пере публікації цих публікацій людьми погано або взагалі не розуміючими в електриці нічого.

При централізованість опаленні, водо і газо постачанні в приватному будинку я рекомендував би на вводі на ділянку або на крайній випадок на вводі в будинок поставити в розрив металических труб пластикові муфти які застосовуються в побутових електрокотли, щоб захиститься від горе заземляльщіков.

Не правильно зроблене занулення при обриві нейтралі смертельно небезпечно, навіть за наявності УЗО!

Увага!

Не підключайте у будинках з двухпроводной проводкою висновок "земля" розеток, електроприладів мають такий висновок, а так само металические корпусу електроприладів до нейтрального проводу електропроводки, тобто не зануляют висновок "земля" розеток і електроприладів. Деякі роблять таку смертельно небезпечну помилку проводячи від "земляний" клеми розетки або електроприладу провід в щит і там зануляют або що ще гірше з'єднують перемичкою "земляну" Клем розетки з нейтральним дротом.

У будь-який момент, в будь-якому місці може відбутися розрив нейтрального проводу, зазвичай запам'ятовується згоранням майже всіх включених в мережу електроприладів, помилково зміняться місцями фаза і нейтраль, проізодет перехлестиваніе проводів на повітряних лініях, після чого небезпечна напруга перекосу мережі з'явиться на занулених корпусах електро приладів .

У ПУЕ описані занулення струмопровідних поверхонь електроустановок до яких относятца ліфти, насосні станції, трансформаторні підстанції, ввідні щити будівель які обслуговуються кваліфікованості персоналом, а не побутові електроприлади з однофазним живленням. Згідно з пунктом Російського ПУЕ 7 1.7.132 Не допускається поєднання функцій нульового захисного і нульового робочого провідників у колах однофазного і постійного струму.

7.1.45. Вибір перерізу провідників слід проводити згідно з вимогами відповідних глав ПУЕ. Однофазні дво-і трипровідні лінії, а також трифазні чотири-і п'ятипровідні лінії при живленні однофазних навантажень, повинні мати переріз нульових робочих (N) провідників, який дорівнює перерізу фазних провідників. Трифазні чотирьох-і п'ятипровідні лінії при живленні трифазних симетричних навантажень повинні мати переріз нульових робочих (N) провідників, який дорівнює перерізу фазних провідників, якщо фазні провідники мають перетин до 16 мм2 по міді і 25 мм2 по алюмінію, а при більшому перерізі - не менше 50 % перерізу фазних провідників. Перетин РЕN провідників повинен бути не менше перерізу N провідників і не менше 10 мм2 по міді і 16 мм2 по алюмінію незалежно від перерізу фазних провідників. Переріз РЕ провідників повинен дорівнювати перерізу фазних при перетині останніх до 16 мм2, 16 мм2 при перерізі фазних провідників від 16 до 35 мм2 і 50% перерізу фазних провідників при більших перерізах. Переріз РЕ провідників, які не входять до складу кабелю, повинно бути не менше 2,5 мм2 - за наявності механічного захисту і 4 мм2 - при її відсутності.

На фотографіях поверхові щити житлових багатоквартирних будинків, з двох провідний проводкою квартир, в яких немає PEN провідника відповідає сучасним нормам перерізу провідників, а тим більше PE провідника. Тільки ветхий від часу PEN провідник, який в деяких щитах має заборонені, навіть старими правилами, розриви на кожному поверсі, зроблений з алюмінієвого дроту перетином близько 6 мм, яке не відповідає сучасним нормам перетину, до якого не надійним з'єднанням підключені нейтралі лічильників і сам щит і відповідно він не може виконувати захисні функції. Нейтралі квартир підключених безпосередньо до лічильників. Так само відсутня підключення до контуру заземлення будівлі.

Може фотографії переконати не зануляют не зрозуміло куди.

 

 

Щит 4 поверхи 9-ти поверхового будинку.

Щит 1 поверху 9-ти поверхового будинку, добре видно що нейтралний алюмінієвий дріт перетином приблизно 6 мм безпосередньо не стосується скоби привареної до щита, а з'єднується з нею через дві пластини, йде з розривами, хоча конструкція затиску дозволяє заводити цільний дріт.

  

Щит 2 поверхи 9-ти поверхового будинку, нейтраль цього і всіх верхніх етежей підключення через незрозуміле з'єднання в ізолента. так само на правій верхній частині фото видно що на цьому поверсі підключення ще які те незрозумілі нейтралі.

Для захисту від ураження електричним струмом в будинках з двухпроводной проводкою, особливо за наявності дітей, бойлерів, джакузі, пральних, мікрохвильовок, посудосоечних і т. п. єдино правильний варіант це установка в першу чергу 10 мАмперного УЗО після ввідного автомата або пробок квартири.

Найоптимальніший варіант це після автомата кожної групи поставити УЗО 10 мА, а після вступного автомата поставити дублюючі УЗО 30 мА.

Не завадило б замість пари існуючих пробок або чорного однополюсного автомата поставити двох полюсний автомат з характеристикою У, який би одночасно відключав фазу і нейтраль. Або зробити квартирний щит і розділити і захистити різні споживачі авоматамі з меншими номіналами.

Увага!

Якщо трьохпровідна проводка вже проведених і підключення, а заземлення відсутнє як таке або ще не зроблено, то відключите від всіх розеток, люстр та інших електроприладів і захисної шини в щиті захисний провідник, і заізоліруйте. У випадку пробою в одному з приладів під небезпечною напругою мережі, через захисний провідник, виявляться всі струмопровідні корпусу електроприладів, особливо це небезпечно при відсутності УЗО. Так само при підключених захисних провідниках і отсутвие заземлення статичні і ємнісні струми всіх підключених електроприладів сумміруються, через захисний провідник, в наслідок чого можливе смертельне ураження електрічіскім струмом при справних електроприладах. Тому перед відключенням захисних провідників потрібно з розеток вийняти всі вилки, повністю відключити електрику.

Від ураження електричним струмом в першу чергу захищає УЗО, хоч правила трактують УЗО як додатковий захист, автомат захищає проводку від короткого замикання, заземлення знімає статичні, ємнісні струми електроприладів і, не полностю, знижує небезпечний потенціал. Тому вартість УЗО ні йде, ні в яке порівняння з людським життям. У мого знайомого, від ураження електричним струмом, у ванній кімнаті, загинув син!

Тим хто в електриці взагалі ні чого не розуміє потрібно в продажу знайти перехідник з вбудованим Дифавтомати, який включається в розетку, а в нього включається вилка електроприладу, правда в ньому стоїть діфавтомат на струм витоку 30 мА і захисний струм 16А. Пріменененіе такого перехідника в будь-якому випадку набагато підвищує електробезпеку при використанні будь-якого електроприладу.

Установка розеток, вимикачів, електроприладів у ванній кімнаті без застосування 10 мАмперного УЗО смертельно небезпечна!

Увага!

Не підключайте за власною ініціативою нейтральний провід до Вашого заземленню, тобто не робіть повторне заземлення нейтрального провідника на вводі і відповідно занулення електроприладів. Повторним заземленням живильних ліній в першу чергу повинна займатися Енергопередаюча організація. Не потрібно поліпшувати якість електроенергії сусідів ціною власної безпеки! При виникненні аварійних ситуацій на живильної лінії, обрив нейтрального проводу, зміна місцями фази і нейтралі, перехлестиваніі проводів на повітряних лініях єдиною нейтраллю всіх будинків через Ваше заземлення може стати Ваша заземлена нейтраль. При кустарному виконанні без дотримання правил і відповідних кваліфікованих випробувань заземлення навряд чи витримає таке і може отгореть, в кращому випадку викликавши пожежу, а якщо і витримає, то немає гарантії що забезпечить безпечне напруга дотику на відкритих струмопровідних поверхнях. У зв'язку з чим неминуче смертельно небезпечне та кримінально відповідальне, за порушення правил експлуатації електроустановок, ураження електричним струмом через електрично з'єднані відкриті струмопровідні поверхні та небезпеку виникнення пожежі!

Якщо і робити повторне заземлення нейтралі при живленні від повітряних ліній то найкраще це робити в місці відведення від живильної лінії, а для підключення викликати уповноваженого фахівця. У разі обриву нейтралі на лінії зробленої "проФФесіоналів", а за нею, можливо, і отгоранія Вашого кустарного повторного заземлення буде зведена до мінімуму можливість пожежі будинку. І врахуйте якість виконання і перерізу провідників повинно довгий час витримувати навантаження всіх споживачів підключених до трансформаторної підстанції, на випадок отгоранія нейтралі на лінії. На стовпі, від якого йде відгалуження і зроблено повторне заземлення нейтралі, повісити мінімум 2 таблички "Небезпечна напруга!" і по можливості огородити.